Twój Metabolizm Zwolnił? 5 oznak, Które o tym Świadczą

Istnieje wiele powodów świadczących o tym, że Twój metabolizm spowalnia, czego skutkiem może być złapanie dodatkowego kilograma lub dwóch. Dzisiaj dowiesz się jakie mogą być tego oznaki. Jeśli rozpoznasz u siebie przynajmniej 3/5 masz odpowiedź na pytanie dlaczego ostatnio Twoja waga wzrosła o kilogram lub dwa.

Warto tą wiedzę wykorzystać, dlatego zachęcamy do zapisania się na naszą listę mailingową i pobrania darmowego poradnika: jak przyspieszyć metabolizm w 7 prostych krokach.

1. Co Wspólnego ma Metabolizm z Suchą Skórą i Suchymi Włosami?

spowolniony metabolizm

Powszechnie myśli się, że tempo metabolizmu ma związek jedynie z masą ciała. Nic bardziej mylnego! Metabolizm ma ścisły związek z pracą całego organizmu, produkcją energii, oddychaniem komórkowym etc. Spośród wszystkich komórek, to właśnie te budujące naszą skórę i włosy najszybciej się replikują i umierają. Jeśli metabolizm jest wolny, oznacza to, że regeneracja spowalnia. Komórki, których tempo życia jest zawrotne (włosy, skóra, paznokcie) najszybciej odczują to spowolnienie. Jeśli zaczniesz zauważać, że masz suchą skórę, a Twoje włosy są łamliwe, może to być pierwszy objaw, że Twój metabolizm lekko przyhamował. Należy podjąć odpowiednie działania takie jak dorzucenie treningu interwałowego kilka razy w tygodniu lub wprowadzenie modyfikacji do Twojej diety. Twoja skóra i włosy podziękują Ci za to.

2. Twoim Problemem są Zaparcia

Może Ci się po prostu wydawać, że w ostatnim czasie w Twojej diecie pojawiło się zbyt mało błonnika. Niestety, w momencie gdy Twój metabolizm spowalnia, razem za nim leci wszystko, włącznie z pracą Twoich jelit. Tempo przemiany materii pilnuje, aby wszystko działało jak należy, w cudzysłowie “Szło do przodu”.

Odpowiada m. in. za nasze komórki jelitowe i ich aktywację. Jeśli nie pracują wystarczająco szybko możesz mieć problemy z regularnym wypróżnianiem.

3. Nawracające Bóle Głowy Brzmią Znajomo?

Jak metabolizm może mieć związek z migrenami ? W “Journal Headaches” zostało opublikowane badanie, w którym powiązano bóle głowy z tempem metabolizmu. Ponad 41% osób spośród 8400 przebadanych cierpiących na przewlekłe bóle głowy, miało znaczną nadwagę lub otyłość i spowolniony metabolizm. Związek mógł być przypadkowy ale jeśli przyjrzymy się nieco fizjologii to można zaobserwować interesujący fakt.

Kiedy przybieramy na wadze mamy podwyższoną retencję wody w organizmie. Czujemy się wtedy jak mocno napompowany balon. W niewielkim stopniu zatrzymanie wody w organizmie dotyczy również głowy, czego skutkiem może być ucisk, w szczególności w okolicach naszych skroni. Oczywiście, to że masz ból głowy nie oznacza od razu, że Twój metabolizm spowalnia. Jeśli jednak zaobserwujesz go razem z innymi objawami dość prawdopodobne, że pozbędziesz się go wdrażając plan naprawczy.

4. Dotyczą Cię Niekontrolowane Napady Głodu

Kto nigdy nie cierpiał na napady głodu, ręka do góry! Ale jaki to ma związek z tempem metabolizmu?

Kiedy spada, komórki stają się coraz bardziej odporne na insulinę (o tym jak działa insulina przeczytasz tutaj). W skrócie, organizm produkuje insulinę aby glukoza z pożywienia mogła zostać przyswojona przez komórki.

Im komórki są bardziej odporne na insulinę, tym gorzej są odżywiane i krzyczą do nas: “Jesteśmy głodne!” I wysyłają sygnał do mózgu: “Jeść, jeść!”. Efektem są napady głodu ale tylko niewielka część jedzenia jest wchłaniana, reszta jest magazynowana. Wszystko przez zwolniony metabolizm.

5. Jest Ci Zimno Przez Cały Czas. 

Badanie opublikowane w Chronobiology International potwierdziło na grupie badanych osób, fakt spowolnienia metabolizmu z nadmiernym odczuwaniem zimna. Dlaczego tak jest?

W grupie uczestników, którzy mieli wskaźnik BMI (Body Mass Index) na znacznie podwyższonym poziomie (powyżej 30) naukowcy potwierdzili, że osoby te miały temperaturę ciała niższą  o 0,35 ℃  niż osoby mające BMI w normie. Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny m. in. za utrzymywanie ciepła i metabolizmu na odpowiednim poziomie. Wraz z postępującą otyłością jej wydajność spada.

Aktywny hormon tarczycy (T3) odpowiedzialny za utrzymywanie ciepła i metabolizmu na odpowiednim poziomie jest konwertowany z innego hormonu T4 wewnątrz brązowych komórek tłuszczowych. Zwiększona ilość białego tłuszczu (tzw. oponka) w stosunku do brązowego (jesteśmy bardziej otłuszczeni = większe BMI) oznacza zmniejszoną konwersję hormonu T4 w hormon T3. Za tym idzie uczucie zimna oraz spowolnienie metabolizmu. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań to w ciągu roku możesz przybrać na wadze nawet 2 kg. Zdrowe odżywianie to podstawa prawidłowo funkcjonującej tarczycy.

Żródła:

  • Low body temperature linked to obesity in a new study. https://www.wilsonssyndrome.com/low-body-temperature-linked-to-obesity-in-new-study/
  • Do the Obese Have Lower Body Temperatures? A New Look at a Forgotten Variable in Energy Balance. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2744512/
  • Human body temperature is inversely correlated with body mass. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2759072/
  • Headaches Including Migraines. https://www.wilsonssyndrome.com/ebook/signs-and-symptoms-and-how-they-made-the-list/headaches-including-migraines/
  • Role of Leptin in Depression and Obesity. https://www.psychcongress.com/blogs/role-leptin-depression-and-obesity
  • The leptin hypothesis of depression: a potential link between mood disorders and obesity? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2677994/
  • Evidence of a diurnal thermogenic handicap in obesity. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25414044