motywacja

Motywacja, a Realizacja Planów – Jak Osiągnąć cele w 2022?

Jak Osiągnąć Formę Poprzez Realizację Zamiarów?

Zwykle z nadejściem kolejnego roku motywacja do zmian rośnie – czy wiesz jak ją utrzymać i zrealizować swoje cele, zgodnie z postanowieniami? Czy jednak sama motywacja wystarczy? Jak wiecie, większość informacji i wiedzy, którą przekazuję na blogu, staram się popierać badaniami naukowymi i wiarygodnymi źródłami. Dziś chcę wyjaśnić interesujące badanie, które może zmienić sposób, w jaki patrzysz na swoją motywację oraz jak patrzysz na zamiar. Ciekawym zjawiskiem jest to, jak osiągamy swoje cele i wykonujemy kolejne kroki w realizacji zadań.

Motywacja vs  Realizacja

motywacja

Niedawno w British Journal of Health Psychology opublikowano badanie, w którym wzięły udział trzy grupy ludzi. Każdej z grup polecono ćwiczyć przez 20 minut, a następnie wykonać pewne czynności. Uczestnicy należący do pierwszej z nich, po ćwiczeniach musieli przeczytać akapit z powieści. Druga grupa powtarzała na głos swoje cele i co musi osiągnąć oraz przeczytać broszurę wyjaśniającą, jak dobre są ćwiczenia dla ich serca i całego organizmu. Trzecia grupa zapisywała zamiar/plan ćwiczeń na następny tydzień – liczył się nie cel, ale zamiar/plan tego co będą robić. Odpowiednio 33% z pierwszej, 35% z drugiej i 91% z trzeciej grupy poszło ponownie na trening.

Na tej podstawie wnioskujemy, że motywacja nie jest kluczowym czynnikiem decydującym o naszym sukcesie i osiągnięciu celu. Dotyczy to nie tylko fitnessu, ale też innych sfer naszego życia. Motywacja niekoniecznie napędza nas do robienia konkretnych rzeczy. Możemy mieć duże pokłady motywacji – na przykład bardzo chcemy schudnąć – jednak od samej motywacji nie schudniemy. Musimy podjąć odpowiednie kroki i działania, aby zainicjować procesy, nabyć wiedzę, zmienić nawyki i zastosować to wszystko, aby osiągnąć zamierzony efekt. Za motywację odpowiada zupełnie inny zestaw neuroprzekaźników niż za proces realizacji intencji/zamiaru. Motywacja jest ideą, a liczy się intencja i jej realizacja. 

Przygotuj Szczegółowy Plan

Fizyczne napisanie planu i skonfigurowanie go jest dla nas swego rodzaju misją do wykonania. Nadmierna koncentracja na motywacji, odwodzi od upragnionego celu. Jedną z ważniejszych czynności jest opracowanie “systemu obrony” czyli odpowiedzi na sytuację, gdy coś nie zadziała. np. Jeśli/Kiedy jest duży ruch na drodze i nie mogę dostać się w określonym czasie na siłownie to… “. Co robisz w takim przypadku? Możesz zapisać w swoim planie, że jeśli dochodzi do takiej sytuacji to “…robię 45 min treningu aerobowego biegając po parku blisko mieszkania”. Jak widzisz nie jest to wyznaczanie celu, tylko ustalenie zamiaru. Jeśli masz zapisane w swoim planie alternatywy dla różnych działań, zwiększasz znacznie szanse swojego powodzenia. Gdy już wiesz co zrobić, znacznie łatwiej jest się za to zabrać. Szukanie rozwiązania w sytuacji kryzysowej, gdy nie masz podanego gotowego rozwiązania, jesteś zmęczony i zestresowany, skłania do rezygnacji. Z każdą kolejną będzie coraz łatwiej i łatwiej odpuścić.

Twoje Cele na Wyciągnięcie Ręki

motywacja

Bardzo zachęcam, aby przestać karmić się tylko motywacją i mówić, że czegoś chcemy, nic nie robiąc w tym kierunku. Niejednokrotnie moi podopieczni, zapytani czy chcą schudnąć (bo przecież po to do mnie przyszli) odpowiadali, że tak. Milczeli jednak, gdy zapytałam co dziś zrobili, żeby przybliżyć się do realizacji celu. Pamiętaj, że to działania przynoszą efekty – akcja i reakcja. Trzeba przestać oglądać zdjęcia fajnych sylwetek w mediach społecznościowych i wziąć się do roboty! Od samego oglądania, nie staniemy się tacy jak ludzie, których obserwujemy. Jeśli czegoś chcemy – musimy po to sięgnąć – oni już to zrobili i teraz chwalą się tym co dla Ciebie jest jeszcze do zdobycia.

Motywacja Nie Wystarczy – Skup Się na Działaniu!

motywacja

Jeśli będziesz konsekwentnie realizować swoje założenia, na pewno osiągniesz efekt, którego oczekujesz. Nie myślę tylko o celach sylwetkowych, ale również osobistych i zawodowych. Każdy wykonany krok, jest wart więcej niż puste słowa i wymówki, które słyszę bez końca – co roku te same. Poszukaj rozwiązań najbardziej przystępnych dla Ciebie, znajdź osoby, którym zależy na tym samym – wzajemnie popychajcie się do przodu! Jeśli chcesz poprawić samopoczucie i mieć wpływ na swój stan zdrowia – zapraszamy Cię do dołączenia do naszej grupy na Facebooku dotyczącej Intermittent Fasting! Może właśnie post przerywany jest dla Ciebie i od tego warto zacząć? Nie czekaj tylko działaj – trzymam kciuki!