Magnez to jeden z najważniejszych minerałów, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest istotny dla ponad 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w Twoim ciele! Bierze udział między innymi w syntezie protein (budowa tkanki mięśniowej), trawieniu czy neurotransmisji. Jestem przekonany, że po całej lekturze stwierdzisz u siebie co najmniej dwa spośród trzech wymienionych symptonów, ale wtedy już będziesz wiedział co zrobić.
Jem Dobrze To Na Pewno Nie Mam Problemów Z Niedoborem Magnezu
Jeszcze zanim przejdę do objawów, chciałbym zwrócić uwagę dlaczego osoby będące na zbilansowanej diecie, także mają problem z niedoborami magnezu. W skrócie – jesteś tym co jesz. Przykładowo, rośliny uprawiane na glebach, które nie są szczególnie bogate w magnez, również tego magnezu nie będą posiadały. Zwierzęta, których mięso jemy, odżywiające się roślinami ubogimi w składniki odżywcze tak samo nie będą obfitować w ten minerał. Chlorowana woda również ogranicza przyswajanie tego minerału ponieważ magnez łączy się z chlorem i fluorem obecnym w wodzie w trudno rozpuszczalne cząstki. Na diecie bogatej w węglowodany, naturalne zapotrzebowanie na magnez również jest wyższe.
1. Skurcze i Napięcie Mięśniowe – Nic Odkrywczego.

Jeśli kiedykolwiek miałeś niekontrolowany skurcz mięśni, to na pewno ktoś Ci poradził: Masz za mało magnezu. To już jest jednak scenariusz ekstremalny i nie wolno go bagatelizować. Jednak w tym przypadku miałem na myśli sytuację, w której po skończonej aktywności fizycznej czujesz ciągłe napięcie i ból mięśni. Masz wrażenie, że bardzo ciężko jest Ci się zregenerować. Dzieje się tak, dlatego, że magnez bezpośrednio oddziałuje z tkanką mięśniową. Wiąże się z receptorami, które aktywują otwarcie błony komórkowej, przez co umożliwiony zostaje proces wchłaniania innych minerałów takich jak wapń i potas. Nie ma magnezu = transport innych minerałów zaburzony.
Dlatego w tym momencie powinieneś zadać sobie pytanie czy masz problem z regeneracją po treningu (np. długo odczuwasz ból mięśniowy). Może masz niekontrolowane skurcze, czujesz, że Twoje mięśnie są napięte mimo, że nic szczególnego nie robisz? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z niedoborem magnezu.
2. Magnez ma Wpływ na Bezsenność
Nie mam oczywiście na myśli chronicznej bezsenności, która jest bardzo poważnym schorzeniem i nikomu nie życzę, aby spotkało go coś takiego. Bardziej chodzi mi o sytuację, że zasypiasz, ale masz z tym problem lub zdarza Ci się przebudzić w nocy i masz trudności aby ponownie zasnąć.

Organizm do zapadnięcia w sen potrzebuje wyluzowania. Magnez wspomaga ten proces poprzez aktywację przywspółczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego właśnie za relaks. Reguluje neuroprzekaźniki (np. GABA), które wysyłają sygnał przez układ nerwowy wpływając bezpośrednio na melatoninę, która reguluje rytmy okołodobowe.
3. Stres i Niepokój to Jedne ze Skutków Niedoboru
Co, gdybym Ci powiedział, że odczuwasz niepokój i zdenerwowanie przez niedobór magnezu? W poprzednim punkcie wspomniałem o aktywacji neuroprzekaźników, w tym GABA. Jest on odpowiedzialny za wyluzowanie się i wewnętrzny spokój. Ma związek z niektórymi zaburzeniami spowodowanymi stresem takimi jak ataki paniki, zaburzenia lękowe czy zespół jelita drażliwego. Im większy poziom GABA w organizmie, tym łatwiej będzie Ci opanować swoje zachowanie podczas stresującej sytuacji.
Magnez reguluje także poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jak w każdym przypadku, konieczny jest zdrowy balans między za małą i zbyt dużą ilością “czegoś”. Tak samo jest w tym przypadku. Kortyzol nie jest do końca czymś złym. Dla nas istotne jest, aby pozostał on na odpowiednim poziomie. Takim, który będziemy w stanie kontrolować.
W badaniu opublikowanym w 2012 roku w Journal of Neuropharmacology wzięto pod lupę myszy, które miały niedobory magnezu. Okazało się, że te myszy były bardziej niespokojne od tych, którym podano magnez jako suplement. Zmierzono im również poziom kortyzolu, który także był podwyższony. W badaniu wykazano, że niedobór magnezu powoduje aktywację jądra przykomorowego podwzgórza. W sytuacji stresowej, dokładnie ta sama część mózgu zostaje aktywowana. Więcej o tym jak zlikwidować stres dowiesz się klikając TUTAJ.
Nie Daj Się Zwariować i Suplementuj Magnez!

Przedstawiłem Ci 3 oznaki mogące świadczyć o tym, że cierpisz na niedobory magnezu. Pamiętaj, że to tylko wskazówki, które mogą o tym świadczyć. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, to wykonaj badanie magnez RBC (ilość magnezu, która jest związana z czerwoną krwinką i dostarczona do komórek). To jednoznacznie potwierdzi czy wszystko działa jak należy. Jednak jeśli obserwujesz u siebie przynajmniej jeden spośród trzech oznak to zalecam rozpocząć suplementację.
Źródła:
1) Magnesium — Health Professional Fact Sheet. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
2) Dietary magnesium and C-reactive protein levels. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15930481/
3) Magnesium as Muscle Relaxer https://healthfully.com/magnesium-as-muscle-relaxer-7061177.html
4) 8 Ways Magnesium Relieves Anxiety and Stress https://bebrainfit.com/magnesium-anxiety-stress/
5) How Magnesium Can Help You Sleep. https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-and-sleep
6) The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23853635/