Koncentracja Na Diecie – 3 Najlepsze Sposoby Na Utrzymanie jej Na Najwyższym Poziomie!


Utrzymanie pełnego skupienia podczas diety (grrr…ale nie lubię tego słowa) to mega trudna rzecz. Koncentracja na diecie spada jeśli nie widzisz szybkich efektów. Zmiana sposobu żywienia to w życiu w pewnym sensie wypowiedzenie wojny naszemu innemu “ja”, które było przyzwyczajone do śmieciowego żarcia, piwa na dobry sen i oglądania TV wieczorem na kanapie. Jak jest wojna, to muszą być ofiary. Jak wyjść w tym pojedynku zwycięsko?

Nie będę ukrywał, że nie mam z tym żadnych problemów, dlatego przedstawiam moje TOP3 sposoby jak włamać się do mózgu i wspomóc go w utrzymaniu pełnej koncentracji na realizacji wyznaczonych sobie celów. Zamiast siedzenia na kanapie przed TV wydobędziesz ukrytą motywację do wyjścia na spacer lub na siłownię.

Olej Kokosowy Twoim sprzymierzeńcem

Ale jak to? Jak olej kokosowy ma Ci pomóc? Tak się składa, że zjedzenie łyżki oleju kokosowego ma bardzo korzystny wpływ na jakość pracy naszego mózgu. W szczególności, gdy właśnie wywracasz swoje życie do góry nogami i zamiast pizzy na kolację wcinasz zdrową sałatkę.

Olej kokosowy składa się głównie ze zdrowych, nasyconych naturalnych kwasów tłuszczowych nazywanych MCT (medium-chain triglycerides). W przeciwieństwie do kwasów o długich łańcuchach znajdujących się głównie w mięsie i nabiale, łatwo je rozbić i zamienić na energię zamiast magazynować jako tłuszcz. Ciało przetwarza je na ATP, tak jakby to była glukoza i niemal natychmiast wykorzystuje jako energię. Najlepszy sposób na utrzymanie skupienia, to zjedzenie łyżeczki oleju kokosowego w ciągu dnia (lepsze niż kawa!). Zrób to w momencie gdy jesteś głodny, a nie masz zaplanowanego posiłku. Zobaczysz, poczujesz różnicę – energia szybko wróci do normy, a koncentracja będzie na wysokim poziomie!

Koncentracja po Kuloodpornej Kawie?

Przyznam, że gdy pierwszy raz się z nią spotkałem miałem mieszane uczucia. Jak można pić kawę z dodatkiem masła? Przecież to bezczeszczenie tego napoju! Teraz, gdy już wiem jakie korzyści z tego płyną namawiam wszystkich aby robili to samo. Dlaczego? Masło jest bogate w wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3. Generalnie najczęściej jesteśmy w życiu zestresowanymi ludźmi, w dużej mierze przez pracę jaką wykonujemy. Wypowiedzenie wojny starym nawykom i przyzwyczajeniom jest dodatkowym czynnikiem, który na początku zazwyczaj powoduje dodatkowy, niepotrzebny stres.

Niepotrzebny stres to wzrost poziomu kortyzolu we krwi, co nie jest specjalnie korzystną sytuacją. W skrócie, kortyzol to hormon, który odgrywa kluczową rolę w ośrodkowym układzie nerwowym. Towarzyszy Ci gdy się uczysz, koncentrujesz, zapamiętujesz i wyrażasz emocje. Poziom wzrasta również gdy pojawia się jakiś stan zapalny.

Omega-3 zawarte w maśle obniżają poziom kortyzolu. Sprawią, że przebrniesz przez stresujące sytuacje z łatwością.

Dobre Samopoczucie z Ashwagandhą

Suplement wokół którego wyrosła w ostatnim czasie całkiem spora bańka. W sieci można przeczytać setki korzyści jakie przynosi jej zażywanie. Przede wszystkim Ashwagandha (podobnie jak omega-3) redukuje poziom kortyzolu. Oprócz tego podbija poziom serotoniny, która odpowiedzialna jest za dobre samopoczucie i nastrój. Podczas sporych zmian (np. zmiana nawyków żywieniowych) jest to szczególnie przydatne. Na diecie jesteśmy rozdrażnieni, a energia do działania spada z każdym dniem. Dlatego każdy, nawet najmniejszy czynnik poprawiający nastrój jest wskazany.

Wykazano również, że ashwagandha wzmacnia neuroprzekaźnik o nazwie GABA (kwas gamma-aminomasłowy). GABA blokuje receptory, do których normalnie dostałby się kortyzol. Tym samym, pomaga złagodzić lęk, poprawić nastrój i poprawić sen. Jeśli zapanujesz nad tymi składowymi dobrego samopoczucia – koncentracja nie będzie Cię opuszczać. W celu osiągnięcia  zadowalających efektów suplementacji zalecam spożywać dziennie ok 600 – 1000 mg przez minimum tydzień. Wtedy dopiero poczujesz pierwsze efekty.

Tak więc, masz 3 proste triki, które możesz zastosować już dzisiaj, a które pomogą Ci wytrwać w diecie i postanowieniach. Będziesz mieć więcej czasu i energii, aby skupić się na tym co dla Ciebie jest tak naprawdę ważne i więcej motywacji aby wyjść na siłownię lub spacer zamiast spędzać czas przed telewizorem. Pamiętaj jednak, że pełnia energii przychodzi dopiero, gdy zadbasz o właściwą dietę dlatego mocno zachęcam do spróbowania IF. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zacząć, koniecznie odwiedź tą stronę tutaj.

Źródła:
1) 5 Ways Your Health Diet is Making you Tired; health.com https://www.health.com/food/5-ways-your-healthy-diet-is-making-you-tired#you-go-long-stretches-without-eating-0
2) How Does Ashwagandha Work in the Brain: ashwagandha.com https://www.ashwagandha.com/modern-medical-uses/brain-health
3) What is Ashwagandha? Chorpa.com https://chopra.com/articles/what-is-ashwagandha
4) GABA: webmd.com https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/gaba-uses-and-risks
5) Clayton’s Health Facts: Ashwagandha https://www.bodybuilding.com/fun/southfacts_ashwagandha.htm