Brak równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej prowadzi do bardzo powszechnego problemu, który dotyczy każdego z nas, niezależnie od aktualnej formy fizycznej. Magazynowanie wody (bo o tym mowa) to reakcja organizmu na przyjmowanie niewystarczającej ilości elektrolitów. Mózg wysyła sygnał do komórek, w którym informuje o nadejściu gorszych czasów i konieczności włączenia trybu oszczędzanie.
Problem jest bardzo złożony i ma na niego wpływ bardzo dużo czynników. Jednak jak zwykle mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych przez Nas sposobów, które pomogą poradzić sobie z nadmierną retencją. Jeśli chcesz poprawić ogólną formę i samopoczucie, zapraszam do lektury.
Mniszek Lekarski – Naturalny Pogromca

Mniszek lekarski posiada szereg prozdrowotnych zastosowań. Swoją wyjątkowość w walce z zatrzymaną wodą zawdzięcza substancji zwanej taraksasterol. To związek, który wiąże ze sobą wodę zgromadzoną między tkankami a skórą i doprowadza do jej wydalenia z organizmu. Pobudzając pracę nerek wpływa na objętość i ciśnienie krwi oraz sprzyja utrzymaniu równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Oprócz tego ma również właściwości przeciwalergiczne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Samo zdrowie!
Sam mniszek możesz suplementować pod kilkoma postaciami – w sklepach ze zdrową żywnością dostępne są herbaty z jego korzenia lub susz z liści do zaparzania. Możesz też wykorzystać jego świeże liście jako dodatek do soku lub shake’a.
Magnez i Jego Wpływ Na Magazynowanie Wody

Przeglądając internet można odnieść wrażenie, że magnez jest dobry na wszystko. W pewnym sensie to prawda ponieważ bierze udział w ogromnej ilości reakcji zachodzących wewnątrz ciała. Pozytywne skutki suplementacji magnezem może odczuć prawie każdy, ponieważ blisko 75% społeczeństwa nie dostarcza go wcale bądź dostarcza w niewystarczającej ilości.
Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć magnez w pożywieniu, odwiedź nas profil na Instagramie.
Dzisiaj chciałbym jedynie nadmienić dlaczego pomaga na magazynowanie wody?
Magnez jest ważny w organizmie ze względu na jego powinowactwo do fosforanów w układach biologicznych. Z tego powodu jest potrzebny do każdej reakcji biochemicznej z udziałem ATP (trifosforanu adenozyny). ATP to główna „cząsteczka” energii w komórce – jest uwalniana np. podczas aktywności fizycznej. Magnez to klucz dzięki któremu uwolnisz zmagazynowany glikogen, a razem z nim zmagazynowaną wodę. Jeśli zaczniesz suplementować magnez i dodatkowo zadbasz o sód oraz potas to różnicę poczujesz niemal natychmiast.
Nadmierne Magazynowanie Wody? Pomoże Ci Aktywność Fizyczna

Oprócz stosowania diuretyków, możesz dosłownie wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać. Aktywność fizyczna odgrywa znaczącą rolę w zmniejszaniu retencji wody. Chodzi o mechaniczne działanie ruchu na mięśnie oraz skórę. Podczas ruchu mięśnie poruszają się względem skóry, a nacisk ten powoduje szybsze przenoszenie się płynów w krwiobiegu, szybszą utylizację w nerkach i usunięcie ich nadmiaru wraz z moczem.
Podejmowana aktywność nie musi być intensywna – wystarczy żwawy spacer czy kilkunastominutowa sesja rozciągania. Poniżej podpowiadam co będzie dla Ciebie korzystne.
Wybierz Trening o Średniej Intensywności
Pływanie: siła wywierana przez mięśnie na wodę pomaga w usuwaniu nagromadzonego płynu z tkanek. Jest to korzystne dla osób z obrzękiem, ponieważ mięśnie i stawy są mniej obciążone.
Żwawy marsz: Szybki spacer angażuje do pracy całkiem sporo mięśni, dzięki czemu pomaga uwolnić płyn uwięziony w tkankach. Poprawia również krążenie krwi czego efektem jest lepsze przyswajanie minerałów i witamin. Najlepszy jest taki na świeżym powietrzu ale jeśli nie masz możliwości, to kilkanaście minut na bieżni zawsze będzie zdrowsze niż siedzenie na kanapie przed TV.
Masaże: pomocne okazują się również masaże. Kompletny masaż pobudza krążenie krwi i limfy w organizmie, co także sprzyja usuwaniu wody podskórnej. Obecnie oprócz klasycznego masażu masz dostęp do kilku jego mechanicznych form z udziałem maszyn.
Zajęcia grupowe: np. pilates, joga czy klasyczny streching. Takie formy ćwiczeń skupiają się po części na rozciąganiu – czyli przesuwaniu tkanek względem siebie
Pocenie Się ≠ Usuwanie Zmagazynowanej Wody
To ogromny mit, w który nadal wierzy bardzo dużo nieświadomych ludzi. Nadmierne pocenie się to reakcja na przegrzanie organizmu np. na skutek aktywności fizycznej. Nie ma nic wspólnego z uwolnieniem zmagazynowanej w organizmie wody. W dodatku wraz z potem wydalasz minerały, których niedobór pogłębia retencję. Z tego powodu ekstremalnie ważne jest nawadnianie podczas treningu oraz upalnych dni.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie przygotować elektrolityczny napój – wystarczy, że do litra wody dodasz pół łyżeczki soli morskiej lub himalajskiej, świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny oraz łyżeczkę miodu. Możesz dodać też kilka małych kawałków świeżego imbiru, który zadziała przeciwzapalnie na zmęczone mięśnie.